Ile prądu pobiera pompa ciepła?

Czy urządzenia z obszaru OZE są energooszczędne? Spore obawy w związku z poborem energii tyczą się pomp ciepła. Jak naprawdę wygląda ich zużycie prądu? Czy informacje o „prądożerności”, jakie można znaleźć w sieci, są prawdziwe? Czy to tylko mit? Na to pytanie odpowiemy w tym artykule. Zachęcamy do lektury!

Ile energii zużywa przeciętnie pompa ciepła?

W ciągu roku przeciętna pompa ciepła, przyjmując, że mówimy o instalacji w standardowym budownictwie, zużywa od 2000 do 3000 kWh na każde 100 m2 powierzchni użytkowej. Warto jednak mieć na uwadze, że to jedynie szacunkowe informacje. Na zużycie energii bowiem wpływa szereg czynników.

Zaznaczmy, że w tym przypadku mówimy o samym zasilaniu instalacji grzewczej. Co w przypadku urządzeń, które dodatkowo są wykorzystywane do ogrzewania CWU? Znów szacunkowo – można ocenić, że to kolejne 1000 kWh. Uśrednione dane jednak nie odzwierciedlają rzeczywistości, gdyż wiele zależy od samego modelu, jego wydajności oraz uwarunkowań, w jakich pracuje.

Rodzaj pompy ciepła ma znaczenie

Warto wiedzieć, że na zużycie energii elektrycznej wpływa również typ PC. Przykładowo – pompa ciepła gruntowa pobiera zdecydowanie mniej energii niż model typu powietrze-powietrze czy powietrze-woda. Skąd ta różnica?

Kluczem jest w tym przypadku stabilność źródła dolnego. Pompy ciepła powietrzne są narażone na wahania temperatur, co powoduje średnio większe zużycie prądu. Przykładowo – ogrzewając dom o powierzchni od 100 do 150 m2, takie urządzenie zużyje od 2300 do 3000 kWh.

Ciepło pochodzące z ziemi jest zdecydowanie bardziej stabilne. Wynika to z faktu, że odwierty wykonywane są na tyle głęboko, że czynniki atmosferyczne nie mają wpływu na działanie pompy. Rocznie więc zużywają (średnio) do ogrzania budynku o tej samej powierzchni od 1750 do 2625 kWh.

Jasno z tego wynika, że choć zakup i instalacja wariantu gruntowego wiąże się z koniecznością poniesienia większego wkładu początkowego, to w dłuższej perspektywie jest to inwestycja bardziej opłacalna.

Od czego jeszcze zależy pobór energii?

Duże znaczenie ma również uwarunkowanie, w jakim pracuje dane urządzenie. Im więc surowszy klimat, tym intensywniej musi pracować pompa ciepła. Naturalnie – modele gruntowe są mniej uwrażliwione na to. Jednak niższa temperatura może prowadzić do szybszego wystudzania się domu. To z kolei wiąże się z częstszą pracą całej instalacji. W tym kontekście istotna jest też izolacja domu. Eliminacja mostków termicznych, jak i właściwe ocieplenie ścian, dachu, a nawet fundamentów, realnie przyczyni się do obniżenia poboru energii.

Chcesz się dowiedzieć, ile pompa będzie zużywała energii w Twoim przypadku? Skontaktuj się z nami!

Warto pamiętać, że zużycie prądu przez wybraną PC to kwestia indywidualna, ale da się ją wyliczyć. Wystarczy, że zlecisz to specjalistom. Zachęcamy Cię do kontaktu z naszą firmą, a po podaniu przez Ciebie najważniejszych informacji przedstawimy wyliczenie dotyczące poboru prądu przez pompę ciepła. Zachęcamy do współpracy!

Porozmawiajmy o Twoim ogrzewaniu!

Skontaktuj się z nami