FAQ

Pompy ciepła – kilka praktycznych porad i odpowiedzi na częste pytania

Technologia OZE cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród użytkowników instytucjonalnych, jak i prywatnych. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań z tego obszaru jest pompa ciepła. W tym miejscu chcielibyśmy podzielić się kilkoma poradami i oraz odpowiedzieć na parę pytań, jakie często słyszymy od klientów. Zachęcamy Cię już teraz do przeczytania go – na pewno znajdziesz tu wiele wartościowych informacji.

Krótko o tym, czym są pompy ciepła

Dla porządku należy wspomnieć, czym są te urządzenia. Otóż to rodzaj sprzętu grzewczego, wykorzystującego energię cieplną nagromadzoną w wybranym dolnym źródle (gruncie, wodach gruntowych lub powietrzu) do ogrzewania budynków, a także podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Pompy ciepła opierają się na prawach termodynamiki na podobnej zasadzie, co lodówki. Tyle że te drugie wyprowadzają ciepło na zewnątrz komór chłodniczych, a PC przenoszą energię cieplną z zewnątrz do wnętrza obiektu. Jako że korzystają z zasobów niewyczerpywalnych, zalicza się je do OZE. Z tych i wielu innych powodów należą do najbardziej ekologicznych metod ogrzewania.

Skoro krótko przypomnieliśmy, czym są te urządzenia, pora odpowiedzieć na najbardziej nurtujące zainteresowanych nimi pytania i dać kilka wskazówek w zakresie ich użytkowania. Zachęcamy do dalszej lektury!

  • Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła dla siebie?

    W pierwszej kolejności warto omówić sprawę doboru odpowiedniego modelu dla siebie. Otóż wyróżnia się kilka czynników, na jakie trzeba zwrócić uwagę przy wyborze właściwej pompy ciepła dla siebie. Pierwsza wartość to moc. Zasadniczo wskazuje ona maksymalną wydajność urządzenia, ale nie zawsze ona faktycznie taką generuje. Wynika to z faktu, że „siła” PC zależy w dużej mierze od temperatury dolnego źródła oraz systemu grzewczego budynku. Innymi słowy – nominalna moc może się różnić od rzeczywistej, a w zależności od tego, czy jest to model powietrze-powietrze, czy ziemia-powietrze, odchylenia te mogą sięgać od 20 do nawet 300%.

    Kolejny czynnik, który należy mieć na uwadze, to współczynnik SCOP, czyli sezonowy współczynnik efektywności energetycznej (lub COP – współczynnik wydajności) pompy ciepła. Informuje on o efektywności urządzenia, a im wyższy wynik, tym bardziej efektywna i energooszczędna jest dana PC. Jeśli więc wybrany model ma SCOP na poziomie 5,5, wówczas na 1 kWh zużytej energii elektrycznej wyprodukuje 5,5 kWh energii cieplnej.

    Przy wyliczaniu mocy pompy ciepła, trzeba uwzględnić nie tylko powierzchnię. Duże znaczenie mają straty energetyczne budynku. Na tej podstawie wyznacza się tzw. punkt biwalentny, czyli temperaturę zewnętrzną, przy której wydajność urządzenia odpowiada ilości uciekającego z obiektu ciepła.

  • Co można ogrzać z użyciem pompy ciepła?

    Z pomocą tego urządzenia ogrzeje się niemal każdy budynek. Konieczne jest jednak uwzględnienie powyższych kryteriów, jak i szeregu innych czynników. Nowoczesne technologie jednak skutecznie zwiększają wydajność pomp ciepła, jednocześnie zmniejszając ich „prądożerność”.

    Warto wiedzieć, że z użyciem takiego sprzętu ogrzejesz nie tylko wnętrze budynku. Powszechne są też instalacje połączone z CWU. Dzięki temu nie musisz polegać na zewnętrznym dostawcy ani korzystać np. z piecyków gazowych do podgrzewania wody.

  • Żywotność pompy ciepła

    To, jak długo będziesz cieszył się możliwościami zakupionego urządzenia, w dużej mierze zależy od jakości samego produktu. Dlatego decydując się na taką inwestycję, warto stawiać na rozwiązania sprawdzonych producentów. Można jednak określić pewne ramy czasowe dla czasu eksploatacji pomp ciepła, co zależy m.in. też od ich typu. Uwzględniając to kryterium, żywotność szacuje się na:

    • 15-20 lat dla modeli powietrznych typu split,
    • 20-25 lat dla PC powietrznych typu monoblok,
    • 25-30 lat dla produktów rodzaju ziemia-powietrze.

    Na trwałość instalacji wpływa też jakość jej montażu. Zamontowana przez wykwalifikowaną ekipę pompa ma szansę przetrwać dłużej niż np. przy samodzielnym zainstalowaniu, co wynika z profesjonalizacji i doświadczenia zespołu. Ponadto należy dokonywać regularnych przeglądów i serwisowania, aby na bieżąco rozwiązywać potencjalne problemy i niwelować ewentualne słabości urządzenia.

    Ostatecznie – trwałość tego sprzętu zależy od warunków pracy. Im surowszy klimat (gorący lub zimny), tym krótszy czas eksploatacji. W Polsce mamy do czynienia z warunkami umiarkowanymi, więc urządzenia te pracują w „przyjaźniejszych” dla nich okolicznościach.

  • Prawidłowe dbanie o pompę ciepła

    Kluczowym elementem dbania o taką instalację jest ww. serwisowanie. Przegląd powinien być wykonany przynajmniej raz w roku. Ponadto jednostka zewnętrzna powinna być oczyszczana z wszelkich zanieczyszczeń i odśnieżana. Szczególną uwagę należy zwrócić na wloty powietrza i wentylator.

  • Czy pompy powietrza generują hałas?

    Urządzenia te wytwarzają dźwięki, ale ich intensywność zależy od kilku czynników. Duży wpływ na to ma ich typ. Np. pompy monoblok są głośniejsze, ale ich jednostka znajduje się na zewnątrz. Z kolei modele split generują dźwięki w obu częściach (wewnętrznej i zewnętrznej), ale są one cichsze. Nowoczesne PC zwykle są tak skonstruowane, by skutecznie wytłumić ich pracę.

  • Czy są dotacje na pompy ciepła?

    Obecnie funkcjonuje wiele programów – unijnych, rządowych i samorządowych, z których zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne, mogą starać się o fundusze na te urządzenia. Przed dokonaniem takiego zakupu warto upewnić się, jakiego rodzaju projekty aktualnie działają i jakie warunki trzeba spełnić. Nasza firma może też pomóc w uzyskaniu dodatkowych środków na pompę ciepła. Dlatego zachęcamy do współpracy!

Porozmawiajmy o Twoim ogrzewaniu!

Skontaktuj się z nami